Keď sa nepochváliš tak o tebe nik nevie ...

Športová – súťažná sezóna sa nám pomaličky chýli ku koncu. Mňa a mojich kolegov z reprezentácie čakajú ešte dva kolá svetového pohára v Thalgau AUS a Locarne SUI. Ale poporiadku čo som zažil a vyskákal tento rok.

Pred tréningom po pol ročnom spánku som absolvoval s chalanmi z 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny majstrovstvá sveta v disciplíne ParaSki. Naša disciplína bola jednou z disciplín pri organizovaní 54. vojenských majstrovstiev sveta v zimných športoch. Spolu s nami cestovali aj SR reprezentanti z vojenského športového klubu Dukla BB.

ParaSki je disciplína ktorá spočíva z presnosti pristátia na doskokový kruh umiestnený v horskom prostredí so sklonom 30 stupňov a z dvoch kôl obrovského slalomu v lyžovaní. Táto súťaž sa konala v Rakúskom – Hochfilzene. Lyžovanie nie je mojou silnou stránkou ale bez tréningu na zoskoky som sa nestratil a skončil som na 15. mieste a v kombinácií zo 44 pretekárov na 26. mieste. V našich podmienkach hlavne myslených klimatických podmienkach som spolu s chalanmi začal sezónu tréningom na letisku Očová v druhej polovici apríla. Na porovnanie iné teamy už mali prvú stovku zoskokov za sebou a to v krajinách kde zimu nepoznajú. Športovci sa len sťahujú za teplom ako lastovičky. Team Padaj nie len mne ale aj reprezentácii SR v klasických disciplínach vytvára najideálnejšie podmienky na tréning. Tu sme spolu s chalanmi absolvovali v máji spoločný reprezentačný tréning. Všetci športovci prevažnú časť sezóny trénujú individuálne a na svojich domovských letiskách.

Začiatkom júna sme 4 reprezentanti odcestovali na prvé kolo svetového pohára do Chorvátska. Pre neúplnosť teamu sme nemohli zabojovať o dobrý výsledok. Kompletný team sa skladá z 5 športovcov. Neľahké podmienky ktoré väčšinou vládnu na tomto letisku nás patrične prevetralo. Môj výkon z pomedzi 92 pretekárov stačil len na 35. miesto. Viac potešil výkon nášho juniorského reprezentanta Urbana „Šhagyho“ ktorý vo svojej kategórií obsadil 7. miesto a pripísal si prvé body do seriálu svetového pohára. Neprešli ani dva týždne a už sme opäť cestovali na svetový pohár, tento krát do Slovinského – Bledu. Táto súťaž bola zároveň aj jednou z nominačných súťaží na MS do Bulharska. Moja výkonnosť sa zlepšila z predošlého kola ale nie na toľko aby som sa dostal na bodovacie umiestnenie. Obsadil som 56. miesto zo 182 mužov. Pre krásne prostredie a super organizáciu sa každý rok na toto kolo prihlási max. počet súťažiacich. V konkurencii 42 družstiev sme vyskákali 12. miesto (Banan, Šhagy, Koco, Malý a Karol) lepšie sa súťaží v takej silnej konkurencii v kompletnom teame. Šhagy svojim vylepšeným výkonom tento krát obsadil 1. miesto v kategórií juiorov.

Prvý prázdninový mesiac sa stal termínom kedy sa na Ružomberskom letisku konali majstrovstvá Slovenska v presnosti pristátia. V priebehu dvoch dní sa odskákal plný program pri hojnej účasti 19 športovcov zo SR aeroklubov. Titul majstra SR som si vyskákal ja – Banan Fastfly a spolu s kolegom Fuxom sme si odniesli v družstvách bronzové medaile ktoré tiež veľmi potešili lebo kolega Fuxo toho nemal moc natrénované.

Majstrovstvá Slovenska boli druhou nominačnou súťažou a po skončení bolo jasné kto pocestuje do Talianskeho – Belluna na svetový pohár a hlavne kto pôjde reprezentovať Slovensko na majstrovstvá sveta do Bulharskej Montany.

V Taliansku ma moje výsledky potešili keď s 8cm som obsadil 11. miesto v konkurencii 178 mužov. Team tiež veľmi milo potešil keď za 10. miesto si odnieslo tiež body. Samotné body si odniesol opäť aj Šhagy za 4. miesto v kategórií juniorov. Veľa krajín a športovcov tento rok za vrchol svojej prípravy považovalo toto kolo svetového pohára lebo august sa niesol len v duchu majstrovstiev sveta vojenských v Maďarskom Szolnoku a spomínanom Bulhrasku.

Na MS CISM v Szolnoku sme boli len dvaja pretekári zo SR čo znamenalo, že sme súťažili len v jednotlivcoch. Po roku som sa opäť obliekol do akrobatickej kombinézy ale bez tréningu som veľa vody nenamútil. To sa nedá povedať o presnosti kde v konkurencii 159 mužov som obsadil 17. miesto a spolu s individuálnou akrobaciou v kombinácií týchto dvoch disciplín 29. miesto. Doma som sa ani nestíhol ohriať a už som cestoval s teamom Slovenska na majstrovstvá sveta do Bulharska. Družstvo zložené z Banana, Šhagyho, Koca, Malého a Karola. Cesta ubiehala pomaly hlavne na maďarsko – srbských hraniciach kde sme strávili 3 hodiny. Napokon sme docestovali pre pár športovcov do známej Montany. Známej pre to lebo pred 3 rokmi sa tam konali majstrovstvá Európy. Po dlhej ceste sme sa vyvetrali tréningovým zoskokom. Súťažné zoskoky neboli žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ťažké poveternostné podmienky preverili nie jedného skúseného športovca či team. Náš team medzi profesionálnymi družstvami sa ani zďaleka nestratil a obsadil 5. miesto v konkurencii 29. družstiev z celého sveta. V rámci SR samostatnosti je to najlepší úspech v teamovej presnosti. Tento úspech ma teší hneď dva krát ako člena teamu a ako povereného štátneho trénera. Mrzí ma však sebakriticky, že svojim výkonom som nenadviazal na moju výkonnosť z predošlých súťaží a nepomohol som prispieť ešte trošku viac do teamu. V jednotlivcoch som skončil na 27.mieste 2cm ma delili aby som sa dostal do finále a mohol vylepšiť svoje umiestnenie. Ale väčšie športové sklamanie utrpel Šhagy ktorého od finálového zoskoku delil len 1 cm a to nie len od zoskoku ale aj od juniorskej medaile kde obsadil nepopulárne zemiakové umiestnenie 4. miesto. Ešte raz by som chcel vyzdvihnúť výkonnosť týchto reprezentantov a zablahoželať im a popriať do ďalších súťaží pevné zdravie a veľa športových úspechov. Na začiatku som spomínal, že sezóna sa nám blíži ku koncu tak nám ešte držte palce my sa budeme snažiť naše výkony vylepšiť a priviezť na Slovensko čo najkrajšie umiestnenia. Zároveň sa Vám všetkým chcem poďakovať za podporu.

S pozdravom Banan

PS: ako som nazval tento článok „ak sa nepochváliš tak o tebe nikto nevie“ tak chcem dať do povedomia, že som vytvoril SR národný rekord v triede G –1 – B individuálna presnosť pristátia na 2cm stred v termíne 26.-28. augusta 2016 počas 4. kola Svetového pohára v Thalgau – Rakúsko, hodnota rekordu 1cm po piatich kolách (0,0,0,0,1)